Hodnotu rodnej reči a materinského jazyka si v bežnom živote málokedy uvedomujeme. Pritom práve jazyky sú najosobnejšími nástrojmi na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva.
Tento svetovo známy deň vyhlásila Generálna konferencia Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru UNESCO v novembri 1999. Po prvý raz sa 21. február ako Medzinárodný deň materinského jazyka oslavoval v roku 2000. V súčasnosti si ho pripomínajú vo viacerých štátoch.
Cieľom Medzinárodného dňa materinského jazyka je pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne materinských jazykov na celom svete.
Materinský jazyk je jedinečný, pretože každému človeku sa ním od narodenia vtláča pečať zaisťujúca osobitné videnie vecí. To v ňom zostáva zakódované natrvalo a nezmení sa ani po tom, ako sa naučí ďalšie cudzie jazyky. Nimi sa oboznamuje s inými pohľadmi na svet, s iným videním problémov, s inými prístupmi k ich riešeniu.
Práve deň, akým je Medzinárodný deň materinského jazyka, je vhodnou príležitosťou pripomenúť si, že zásluhou svätých Cyrila a Metoda, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra a ďalších má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a denne ho používame ako štátny jazyk.
Tento deň sme si pripomenuli týmito aktivitami:
- 5. ročník, 6. ročník: Kreslíme báseň slovenských autorov
- 7. ročník: dokumentárny film o Cyrilovi a Metodovi
- 8. ročník, 9. ročník: Prezentácia o Ľudovítovi Štúrovi, Antonovi Bernolákovi, vedomostný kvíz
- 1.ročník, 2. ročník, 3.ročník, 4. ročník: prepis svojho mena do Hlaholiky